Cannes 2013: Line-up-ul oficial



UGC Normandie was the place to be! Gilles Jacob, preşedintele Festivalului, şi Thierry Frémaux, producătorul executiv şi cel care decide cine şi ce intră pe lista scurtă, demi-scurtă şi ultra-scurtă a Cannes-ului, au anunţat line-up-ul celui mai puternic festival de film din lume. Au fost primite 1858 de filme de lung-metraj din care au fost alese următoarele:

Competiţia oficială:


  • ONLY GOD FORGIVES de Nicolas Winding Refn
  • BORGMAN de Alex Van Warmerdam (cei mai vechi cititori ai blogului îşi aduc aminte de  Ober)
  • LA GRANDE BELLEZZA de Paolo Sorrentino (Le conseguenze dell'amore, Il Divo, ratatul This Must Be the Place)
  • BEHIND THE CANDELABRA de Steven Soderbergh
  • LA VENUS A LA FOURRURE de Roman Polanski
  • NEBRASKA de Alexander Payne
  • JEUNE ET JOLIE de François Ozon (al doilea film ozonian care a prins trenul canez, după Swimming Pool)
  • WARA NO TATE de Takashi Miike
  • LA VIE D’ADÈLE de Abdellatif Kechiche
  • LIKE FATHER, LIKE SON de Kore-eda Hirokazu (Nobody Knows)
  • TIAN ZHU DING de Jia Zhangke (poem-documentarul resnais-ian I Wish I Knew)
  • GRISGRIS de Mahamat-Saleh Haroun (Un homme qui crie, a dus şi la noi)
  • THE IMMIGRANT de James Gray
  • LE PASSÉ de Asghar Farhadi (Nader şi Simin, Elly)
  • HELI de Amat Escalante (nu am văzut nimic de el :()
  • JIMMY P. de Arnaud Desplechin
  • MICHAEL KOHLKAAS de Arnaud des Pallières
  • INSIDE LLEWIN DAVIS de Fraţii Coen
  • UN CHATEAU EN ITALIE de Valeria Brun-Tedeschi

În afara competiţiei:


  • THE GREAT GATSBY (MARELE GATSBY) de Buz Luhrmann (filmul de deschidere) (lansare în România programată pentru 17 mai)
  • ZULU de Jerôme Salle (filmul de închidere)
  • BLOOD TIES de Guillaume Canet
  • ALL IS LOST de J.C. Chandor

Secţiunea "Un certain regard":



  • THE BLING RING de Sofia Coppola (filmul de deschidere)
  • GRAND CENTRAL de Rebecca Zlotowski
  • SARAH PRÉFÈRE LA COURSE de Chloé Robichaud
  • ANONYMOUS de Mohammad Rasoulof
  • LA JAULA DE ORO de Diego Quemada-Diez
  • L’IMAGE MANQUANTE de Rithy Panh
  • BENDS de Flora Lau
  • L’INCONNU DU LAC de Alain Guiraudie
  • MIELE de Valeria Golino
  • AS I LAY DYING de James Franco
  • NORTE, HANGGANAN NG KASAYSAYAN de Lav Diaz
  • LES SALAUDS de Claire Denis
  • FRUITVALE STATION de Ryan Coogler
  • OMAR de Hany Abu-Assad
  • DEATH MARCH de Adolfo Alix Jr

Proiecţii speciale:



  • BITE THE DUST de Taisia Igumentsva
  • SEDUCED AND ABANDONED de James Toback
  • WEEK-END OF A CHAMPION de Roman Polanski
  • STOP THE POUNDING HEART de Roberto Minervini
  • MUHAMMAD ALI’S GREATEST FIGHT de Stephen Frears
  • BOMBAY TALKIES  de Anurag Kashyap, Dibakar Banerjee, Zoya Akhtar şi Karan Johar

Proiecţii nocturne:



  • BLIND DETECTIVE de Johnnie To
  • MONSOON SHOUTOUT de Amit Kumar

0 comentarii:

comentează-te!