Premiile César / Cronica unei Ceremonii (J-0)

Blogul cu Filme a fost singurul blog din România care a acoperit prin posturi dedicate fimelor nominalizate, Live Text și streaming on-line preluat de pe Canal + Ceremonia decernării Premiilor César. În mod neașteptat, am înregistrat un trafic astronomic (pentru mine) - cu de 10 ori mai mare decât o zi obișnuită, bucuros fiind astfel că sunt oameni doritori de posturi documentate. Mulțumesc tuturor celor care au stat on-line, au comunicat și share-uit link-urile către blogul meu. Sunt nespus de recunoscător. Prin turul de forță pe care mi l-am propus, am încercat să îmi declar iubirea mea pentru Cinemaul diversificat și să trag un semnal de alarmă blogosferei cinefile din România, care, cu puține excepții, devine din ce în ce mai aplecată spre mimetism și viralizare oarbă.

Vineri seara, Théâtre du Châtelet, locul în care timp de mai bine de 60 de ani, piesa de teatru „Ocolul pământului în 80 de zile” și reconfigurată de însuși Jules Verne după romanul său omonim, a fost jucată, a devenit scena unei demonstrații de bun-gust, umor fără perdea și mulțumiri făcute apropiaților. Cea de-a 37-a ediție a Premiilor César avea să claseze Canal + pe locul 2 în topul audiențelor, cu 19% cotă de piață, cel mai bun rezultat din istorie. Raportat la piața românească, procentul se traduce prin de patru ori mai mulți telespectatori decât cea mai ridicată audiență înregistrată de „Vocea României”.



Ca în fiecare an, un Președinte al Ceremoniei este numit, anul acesta onorurile căzând pe umerii lui Guillaume Canet (Une vie meilleure, Ne le dis à personne, Joyeux Noël, Jeux d'enfants, Vidocq), care conform tradiției transmite un mesaj de bine la început, urmat de deja clasicul „Je déclare ouverte la 37e Cérémonie des César”. Urmează o intrare en force a unei serii de sketch-uri care parodiază scene din filmele nominalizate anul acesta - “La guerre est déclarée”, “Polisse” sau “L'exercice de l'État” -, și avându-l ca protagonist pe Antoine de Caunes, numit iarăși “Maître de Cérémonie”. Revenirea la transmisiunea live se face printr-o continuare a scenei de dans din Polisse : Caunes dublat de unul dintre protagoniștii filmului, secondați de un grup de dansatori profesioniști, topesc întreaga Sală a Teatrului într-o atmosferă disco.

Acordarea primelor premii nu se lasă prea mult așteptată : Tahar Rahim, protagonistul multi-premiatului Un prophète, le anunță pe Clotilde Hesme (Angèle et Tony, Le fils de l'épicier, Les amours imaginaires, Les amants réguliers) și Naidra Ayadi (Polisse) drept câștigătoarele categoriei dedicată ”(tinerelor) speranțe”. Hesme, vizibil emoționată la ceremonie, declara cu câteva zile înainte că nu o deranjează să fie o veșnică tânără speranță, deși au trecut mulți ani de când a debutat în lumea filmului. O jumătate de oră mai târziu, pe scenă urma să pășească și Gregory Gadebois, partenerul ei din ”Angèle et Tony”.

Clotilde Hesme în Angèle et Tony


În fiecare an, un premiu onorific este acordat unui actor sau realizator străin. Kate Winslet a fost vedeta serii, premiată de Michel Gondry. Pentru a marca momentul, cineastul francez îi dedică o poezie. Un vers sună cam așa: ”Il n’est jamais trop tard pour gagner un César because Kate Wins-late / Nu este niciodată prea târziu să câștigi un César pentru că Kate wins-late / câștigă târziu”. Actrița britanică pufnește în râs, sala de asemenea.

Antoine de Caunes introduce momentul de reculege pentru cei care au lucrat în industria filmului francez și au dispărut dintre noi anul trecut: „Anul acesta, un titan al cinematografiei a dispărut dintre noi: Megaupload”, declară prezentatorul, pe ecranul Sălii începând să ruleze clipul special pregătit. Printre ei, Marie-France Pisier (una dintre fețele cunoscute ale Nouvelle-Vague-ului francez) și Annie Girardot. Alte momente comice neprevăzute în scriptul Ceremoniei nu se lasă așteptate: Laurent Lafitte urcă pe scenă și anunță categoria ” meilleur français dans une actrice étrangère/ cel mai bun francez într-o actriță străină”, continuând cu ” Benjamin Millepied dans Natalie Portman”.



Ultimele minute ale Ceremoniei devin pline de tensiune: Premiul pentru cel mai bun actor și Trofeul pentru cel mai bun film sunt puse în joc. Omar Sy (spre stupoarea lui Jean Dujardin și extazul comunității de internauți) este declarat cel mai bun actor, aducând lui Intouchables primul singurul premiu al serii. ”The Artist” a primit cel de al șaselea trofeu al serii, pentru Cel Mai Bun Film, anunț care îi dă ocazia lui Hazanevicius să își invite întreaga echipă pe scenă, inclusiv pe Jean Dujardin, vizibil dezamăgit de faptul că este singurul care nu pleacă cu o statuetă acasă. Și duminică este o zi.

Iată întregul palmares al ediției de anul acesta:

  • Meilleure Actrice
Bérénice Bejo (THE ARTIST)
Ariane Ascaride LES NEIGES DU KILIMANDJARO
Leïla Bekhti LA SOURCE DES FEMMES
Valérie Donzelli LA GUERRE EST DÉCLARÉE
Marina Foïs POLISSE
Marie Gillain TOUTES NOS ENVIES
Karin Viard POLISSE
  • Meilleur Acteur
Omar Sy (INTOUCHABLES)
Sami Bouajila OMAR M’A TUER
François Cluzet INTOUCHABLES
Jean Dujardin THE ARTIST
Olivier Gourmet L’EXERCICE DE L’ETAT
Denis Podalydès LA CONQUÊTE
Philippe Torreton PRÉSUMÉ COUPABLE
  • Meilleure Actrice dans un second rôle
Carmen Maura (LES FEMMES DU 6E ÉTAGE)
Zabou Breitman L’EXERCICE DE L’ETAT
Anne le Ny INTOUCHABLES
Noémie Lvovsky L’APOLLONIDE, SOUVENIRS DE LA MAISON CLOSE
Karole Rocher POLISSE
  • Meilleur Acteur dans un second rôle
Michel Blanc (L’EXERCICE DE L’ETAT)
Nicolas Duvauchelle POLISSE
JoeyStarr POLISSE
Bernard Le Coq LA CONQUÊTE
Frédéric Pierrot POLISSE
  • Meilleur Espoir féminin
Naidra Ayadi (POLISSE)
Clotilde Hesme (ANGÈLE ET TONY)
Adèle Haenel L’APOLLONIDE, SOUVENIRS DE LA MAISON CLOSE
Céline Sallette L’APOLLONIDE, SOUVENIRS DE LA MAISON CLOSE
Christa Théret LA BRINDILLE
  • Meilleur Espoir masculin
Grégory Gadebois (ANGÈLE ET TONY)
Nicolas Bridet TU SERAS MON FILS
Guillaume Gouix JIMMY RIVIÈRE
Pierre Niney J’AIME REGARDER LES FILLES
Dimitri Storoge LES LYONNAIS
  • Meilleur Scénario original
Pierre Schoeller (L’EXERCICE DE L’ETAT)
Valérie Donzelli et Jérémie Elkaïm LA GUERRE EST DÉCLARÉE
Michel Hazanavicius THE ARTIST
Maïwenn et Emmanuelle Bercot POLISSE
Eric Toledano et Olivier Nakache INTOUCHABLES
  • Meilleure Adaptation
Yasmina Reza et Roman Polanski (CARNAGE)
David Foenkinos LA DÉLICATESSE
Vincent Garenq PRÉSUMÉ COUPABLE
Olivier Gorce, Roschdy Zem, Rachid Bouchareb et Olivier Lorelle OMAR M’A TUER
Mathieu Kassovitz, Pierre Geller et Benoît Jaubert L’ORDRE ET LA MORALE
  • Meilleure Musique originale
Ludovic Bource (THE ARTIST)
Alex Beaupain LES BIEN-AIMÉS
Bertrand Bonello L’APOLLONIDE, SOUVENIRS DE LA MAISON CLOSE
-M- et Patrice Renson UN MONSTRE À PARIS
Philippe Schoeller L’EXERCICE DE L’ETAT
  • Meilleur Son
Olivier Hespel, Julie Brenta et Jean-Pierre Laforce (L’EXERCICE DE L’ETAT)
Pascal Armant, Jean Goudier et Jean-Paul Hurier INTOUCHABLES
Jean-Pierre Duret, Nicolas Moreau et Jean-Pierre Laforce L’APOLLONIDE, SOUVENIRS DE LA MAISON CLOSE
Nicolas Provost, Rym Debbarh-Mounir et Emmanuel Croset POLISSE
André Rigaut, Sébastien Savine et Laurent Gabiot LA GUERRE EST DÉCLARÉE
  • Meilleure Photo
Guillaume Schiffman (THE ARTIST)
Pierre Aïm POLISSE
Josée Deshaies L’APOLLONIDE, SOUVENIRS DE LA MAISON CLOSE
Julien Hirsch L’EXERCICE DE L’ETAT
Mathieu Vadepied INTOUCHABLES
  • Meilleur Montage
Laure Gardette et Yann Dedet (POLISSE)
Anne-Sophie Bion et Michel Hazanavicius THE ARTIST
Laurence Briaud L’EXERCICE DE L’ETAT
Pauline Gaillard LA GUERRE EST DÉCLARÉE
Dorian Rigal Ansous INTOUCHABLES
  • Meilleurs Costumes
Anaïs Romand (L’APOLLONIDE, SOUVENIRS DE LA MAISON CLOSE)
Catherine Baba MY LITTLE PRINCESS
Mark Bridges THE ARTIST
Christian Gasc LES FEMMES DU 6E ÉTAGE
Viorica Petrovici LA SOURCE DES FEMMES
  • Meilleurs Décors
Laurence Bennett (THE ARTIST)
Alain Guffroy L’APOLLONIDE, SOUVENIRS DE LA MAISON CLOSE
Pierre-François Limbosch LES FEMMES DU 6E ÉTAGE
Jean Marc Tran Tan Ba L’EXERCICE DE L’ETAT
Wouter Zoon LE HAVRE
  • Meilleur Réalisateur
Michel Hazanavicius (THE ARTIST)
Alain Cavalier PATER
Valérie Donzelli LA GUERRE EST DÉCLARÉE
Aki Kaurismäki LE HAVRE
Maïwenn POLISSE
Pierre Schoeller L’EXERCICE DE L’ETAT
Eric Toledano et Olivier Nakache INTOUCHABLES
  • Meilleur film de Court-métrage
L’ACCORDEUR réalisé par Olivier Treiner, produit par Thibault Gast, Matthias Weber
LA FRANCE QUI SE LÈVE TÔT réalisé par Hugo Chesnard, produit par Pierre-François Bernet, Pauline Seigland
J’AURAIS PU ÊTRE UNE PUTE réalisé par Baya Kasmi, produit par Antoine Gandaubert
JE POURRAIS ÊTRE VOTRE GRAND-MÈRE réalisé par Bernard Tanguy, produit par Bernard Tanguy, Benoît Blanchard
UN MONDE SANS FEMMES réalisé par Guillaume Brac, produit par Maya Haffar, Guillaume Brac, Nicolas Nonon
  • Meilleur Film d’Animation
LE CHAT DU RABBIN réalisé par Joann Sfar, Antoine Delesvaux, produit par Antoine Delesvaux
LE CIRQUE réalisé par Nicolas Brault, produit par Pascal Le Nôtre
LA QUEUE DE LA SOURIS réalisé par Benjamin Renner, produit par Annick Teninge
LE TABLEAU réalisé par Jean-François Laguionie, produit par Armelle Glorennec, Eric Jacquot
UN MONSTRE À PARIS réalisé par Bibo Bergeron, produit par Luc Besson
  • Meilleur Film documentaire
TOUS AU LARZAC réalisé par Christian Rouaud, produit par Sandrine Brauer, Marie Masmonteil, Denis Carot
LE BAL DES MENTEURS réalisé par Daniel Leconte, produit par Daniel Leconte
CRAZY HORSE réalisé par Frederick Wiseman, produit par Pierre Olivier Bardet
ICI ON NOIE LES ALGÉRIENS réalisé par Yasmina Adi, produit par Blanche Guichou
MICHEL PETRUCCIANI réalisé par Michael Radford, produit par Serge Lalou
  • Meilleur Premier film
LE COCHON DE GAZA réalisé par Sylvain Estibal, produit par Franck Chorot
17 FILLES réalisé par Delphine Coulin, Muriel Coulin, produit par Denis Freyd
ANGÈLE ET TONY réalisé par Alix Delaporte, produit par Hélène Cases
LA DÉLICATESSE réalisé par David Foenkinos, Stéphane Foenkinos, produit par Xavier Rigault, Marc-Antoine Robert
MY LITTLE PRINCESS réalisé par Eva Ionesco, produit par François Marquis
  • Meilleur Film étranger
UNE SÉPARATION réalisé par Asghar Farhadi, distribution France MEMENTO FILMS DISTRIBUTION (Alexandre Mallet-Guy)
BLACK SWAN réalisé par Darren Aronofsky, distribution France TWENTIETH CENTURY FOX (José Covo)
LE DISCOURS D’UN ROI réalisé par Tom Hooper, distribution France WILD BUNCH DISTRIBUTION (Jean-Philippe Tirel)
DRIVE réalisé par Nicolas Winding Refn, codistribution France LE PACTE (Jean Labadie) et WILD SIDE (Manuel Chiche)
LE GAMIN AU VÉLO réalisé par Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, coproduction France ARCHIPEL 35 (Denis Freyd)
INCENDIES réalisé par Denis Villeneuve, coproduction France TS PRODUCTIONS (Miléna Poylo, Gilles Sacuto, Anthony Doncque)
MELANCHOLIA réalisé par Lars von Trier, coproduction France SLOT MACHINE (Marianne Slot)
  • Meilleur Film
THE ARTIST produit par Thomas Langmann, réalisé par Michel Hazanavicius
L’EXERCICE DE L’ETAT produit par Denis Freyd, réalisé par Pierre Schoeller
LA GUERRE EST DÉCLARÉEproduit par Edouard Weil, réalisé par Valérie Donzelli
LE HAVRE produit par Fabienne Vonier, réalisé par Aki Kaurismäki
INTOUCHABLES produit par Nicolas Duval Adassovsky, Yann Zenou, Laurent Zeitoun, réalisé par Eric Toledano, Olivier Nakache
PATER produit par Michel Seydoux, réalisé par Alain Cavalier
POLISSE produit par Alain Attal, réalisé par Maïwenn
  • César d’honneur
Kate Winslet

0 comentarii:

comentează-te!